Oprema kolesarjev je v resnici precej minimalna. Ravno zato je vsak kos življenjskega pomena. S primernimi kolesarskimi čevlji poganjanje pedal ni samo lažje, temveč tudi varnejše. Kolesarji in kolesarski čevlji so se razvijali hkrati s kolesom. In ravno čevlji veljajo za najpomembnejši del opreme kolesarja.
Če kolesarite v neustreznih čevljih, je podobno, kot da bi plavali obuti. Morda ste že kdaj plavali obuti, a priznajte: posebnega užitka najbrž niste občutili. V nadaljevanju vam navajamo štiri razloge, zakaj opraviti nakup kolesarskih čevljev.
1. Ker se s kolesarjenjem ukvarjate rekreativno ali profesionalno
Če se s kolesom zapeljete zgolj do prve trgovine ali najbližjega soseda, morate biti primerno obuti, a to ne pomeni, da na sebi nosite kolesarsko obutev. Če pa kolesarite rekreativno, to pomeni, da ste na kolesu precej dlje časa – več kot pol ure. Prav tako prevozite bistveno več kilometrov. V tem primeru so kolesarski čevlji skoraj nujni.
K sreči je lahko tudi povsem kakovostna obutev za kolo dandanes že precej poceni. Na sploh pa takšni čevlji veljajo za tehnološko izjemen produkt, ker imajo obenem zelo trd podplat in so dokaj udobni. Medtem ko odlične kolesarske čevlje lahko dobite že za šestdeset evrov, vas vrhunski stanejo več sto evrov.
2. Ker med kolesarjenjem ne smete čutiti, da ste obuti
Če se boste na kolo usedli s poljubnim parom športnih copat, ki ni namenjen kolesarjenju, se v nobenem primeru ne boste počutili tako udobno, kot če bi stopala krasili pravi kolesarski čevlji. Pri čevljih je v resnici zgodba zelo podobna kot pri čeladah. Na kolesu torej ne smete čutiti, da ste obuti. Na nobeni točki vas obutev ne sme tiščati ali biti prevelika.
Praviloma imajo vsi čevlji za kolesarjenje na podplatu sistem, ki se privijači ter se potem skupaj s čevljem vpne v pedala. To so tako imenovane zagozde, nastavki, ploščice. Zanje kolesarji uporabljajo tudi izraz blokerji. Če jih napačno privijete na podplate, vam ne bodo kaj dosti koristili niti najdražji čevlji. S tem bi si namreč naredili več škode kot koristi.
3. Ker imajo čevlji za kolo drugačno vrsto podplata
Bistveno je, da je kolesarska obutev udobna, zračna in obenem topla, če vas po golem naključju ujame slabo ali manj ugodno vreme. Bistveno je tudi, da se povsem prilega nogam. Najdražji modeli kolesarske obutve imajo karbonski podplat, kompozitni podplat, podplat iz brizganega materiala, ki je pomešan z ogljikovimi ali steklenimi vlakni ter podobno.
Dejstvo je, da se podplati tovrstnih čevljev razlikujejo od podplatov za druge športne dejavnosti. Kolesarski svet čevlje preprosto deli na tiste s karbonskim podplatom in na tiste s plastičnim. Plastika na njih je dandanes že tako zelo dodelana, da je za rekreativne kolesarje povsem uporabna.
4. Ker boste na kolesu celostno doživeli drugačno izkušnjo
Ko izbirate čevlje za kolesarjenje, pazite na tip oziroma model, združljivost s pedali, velikost, vrsto podplata in pritrditev. Poganjanje pedal s primerno obutvijo vam lahko celostno ponudi odlično izkušnjo na cesti, na makadamu ali na kateri koli drugi površini.
Kolesarju se torej splača naložba v kakovostno obutev, ki je zasnovana posebej za kolesarjenje. Z uporabo najustreznejše obutve se zlahka opazi izjemno spremembo tako v prenosu moči na stopalko kot tudi v sami zmogljivosti. Čevlji za kolo morajo imeti dovolj trd podplat. Slednje zagotavlja odpravljanje izgube energije. Dno podplata mora biti opremljeno z mehanizmom, ki ga pritrdite na združljivo stopalko. To pa seveda omogoči veliko boljšo stabilnost ter boljši nadzor energije.