Ročno orodje, ki ga imamo doma, je pogosto rešilna bilka – nemalokrat pride namreč do potrebe po domačih popravilih, za katere se ne izplača klicati mojstra ali pa za to ni ravno najbolj primeren čas (če pride do okvar zvečer, med prazniki, med vikendom). Takrat se lahko zanesemo zgolj sami nase in na svoj kovček oz. škatlo z orodjem, v katerem imamo različne vrste izvijačev in ključev, kladivo, meter, tapetniški nož, klešče in podobno.
Pravzaprav so ravno klešče težava. So eno najbolj uporabnih orodij, a kadar jih ljudje potrebujejo, se izkaže, da jih nimajo. Zakaj? Ker je treba v klešče vložiti lastna sredstva oziroma jih načrtno kupiti. Za razliko od izvijačev, ki jih večina dobi od sorodnikov, znancev ali prijateljev zastonj, imbus ključev in podobno, ki jih dobimo ob nakupu raznih drugih stvari (saj so nujni za sestavljanje), ter baterijskega ali električnega orodja, ki ga prejmemo kot darilo (vrtalniki, baterijski izvijači, brusilniki, manjše žage), si mora klešče v večini primerov kupiti vsak sam.
Kakšne klešče izbrati?
Da bi lahko izkoristili vso raznolikost uporabe, je najbolje, da kupimo klešče kar v kompletu oziroma garnituri. Tako bomo dobili ščipalne oziroma stranske, kombinirane in tako imenovane telefonske klešče, s katerimi bomo zagotovo kos vsaki nalogi. Poleg teh »malih« klešč se nekateri odločijo še za nakup cevnih (univerzalnih in kotnih), ki pa v gospodinjstvu pridejo prav dejansko zgolj pri težavah s cevmi. Na primer pri težavah z vodovodnimi cevmi.
Pri nakupu je pomembno poskrbeti, da bo orodje kakovostno in ga bomo tako resnično lahko dolgo uporabljali. To pomeni, da naj bodo klešče iz posebnega orodnega jekla ter v celoti kovane, robovi njihovih rezil kaljeni, glava polirana, ročaji dobro izolirani … Tako si boste zagotovili, da boste en komplet klešč lahko resnično uporabljali celo življenje (in jih celo predali naslednji generaciji), poleg tega pa boste lahko povsem zaupali tudi v varnost pri uporabi.